Koktajl pełne warzyw i owoców

Koktajle i smoothies to świetny sposób na wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw, zwłaszcza zielonych, oraz owoców. W takiej formie zdecydowanie chętniej sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Skład takiego napoju modyfikowany jest indywidualnie, można skorzystać z gotowych przepisów lub spróbować stworzyć własny koktajl idealny. Rozwiązań jest naprawdę dużo, o czym przekonuje między innymi książka “Koktajle i smoothies”. Dlaczego warto po nią sięgnąć i bardziej ogólnie, jakie korzyści daje spożywanie warzyw i owoców w formie płynnej?

Witaminowa bomba

Polacy jedzą zdecydowanie za mało surowych warzyw i owoców. Jak pokazują kolejne badania społeczne problem ten dotyczy także diety najmłodszych obywateli. Skutek? Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Kolejne pomysły usunięcia ze szkolnych sklepików słodyczy i przeróżnych niezdrowych przekąsek póki co nie przynoszą wymiernych efektów. A gdyby tak pokazać dziecku kolory świat koktajli? Są naprawdę smaczne, na brak słodkiego smaku nie powinien narzekać nawet największy fan czekolady. A jeżeli czegoś mu w smoothie zabraknie, zawsze można dodać odrobinę miodu. Owoce dostarczą energii, a warzywa liściaste błonnika i antyoksydantów. Koktajle są naprawdę bardzo zdrowe i skierowane nie tylko do pasjonatów aktywnego trybu życia. Warto po nie sięgać także wówczas gdy nie uprawia się żadnego sportu. Większa dawka energii być może zachęci do ruszenia się z kanapy.

Dla każdego coś dobrego

Członków rodziny można zachęcić do wybierania własnych koktajlowych kompozycji. Niech przeglądają kolejne przepisy w poszukiwaniu pomysłu na swój ulubiony napój. Na ogół do każdego z nich nie potrzeba wiele składników. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wszystkie znajdzie się w domu. Ciekawym pomysłem będzie też degustacja kilku różnych receptur. Trudno o lepszy pomysł na spędzenie zimowego weekendu. Cała rodzina może się świetnie bawić przyrządzając koktajle i smoothies:

  • wzmocni się organizm witaminami i minerałami,
  • zwiększy udział błonnika oraz antyoksydantów w diecie,
  • zapewni się sobie i swoim bliskim zastrzyk energii.

Bez wyrzutów sumienia z powodu podjadania łakoci czy zamawiania fast foodów. Oczywiście koktajl czy smoothie nie zastąpi porządnego ciepłego posiłku. Będzie jednak świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek podjadanych przed telewizorem czy komputerem. Można go zabrać do szkoły, na uczelnią czy do pracy. Wystarczy zamykany kubek, przyda się też słomka. Choć ta ostatnia nie cieszy się obecnie dobrą sławą. W sumie można się też obejść bez niej, smaczny domowy koktajl i tak zniknie w mgnieniu oka.